Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği)

Pedodonti ne demektir?
Pedodonti, çocuk dişhekimliği anlamına gelmektedir. Çocuk dişhekimliği, bebeklikten adölesan döneme kadar bir başka deyişle ağızda tüm daimi dişlerin sürdüğü döneme kadar olan süreçte dişlerde ve ağızda oluşan problemlerin çözüllmesidir. 

Pedodontide ne tip tedaviler uygulanır?
Pedodontide  uygulanan tedavileri iki ana başlık halinde değerlendirebiliriz.
I) Oluşmuş problemlerin giderilmesine yönelik tedaviler:
• diş çürüğü tedavisi,
• diş çekimi,
• dişlerde travma sonucu meydana gelen kırıkların tedavisi,
• kanal tedavisi,
• fazla madde kaybı olan süt dişlerinin kuron kaplamaları
• dişlerde oluşan renklenmelerin temizlenmesi
II) Koruyucu uygulamalar:
• ağız hijyen eğitimi,
• ilk muayenede bireye özgü çürük risk faktörlerinin saptanması ve eliminasyon yolları hakkında ebeveynlere bilgi verilmesi,
• sağlıklı beslenme alışkanlığının diş sağlığına etkisi hakkında bilgilendirme,
• fluorid uygulamaları,
• pit ve fissür örtücü uygulamaları,
• koruyucu ve durdurucu ortodontik tedavilerin uygulanması.
• spor karşılaşmaları sırasında kullanılan diş koruyucularının uygulanması

Çocuklar ilk kez kaç yaşında diş hekimiyle  tanıştırılmalıdır?
Diş ve ağız sağlığı problemlerini önlemek amacıyla çocuklar ilk süt dişi sürdüğünde veya bir yaşından geç olmamak kaydıyla pedodontiste ilk muayene için getirilmelidirler.

Bebeklerin dişlerini nasıl temizleyebilirsiniz?
Bebeklerin dişleri çıkar çıkmaz diş fırçalamaya başlayın. Bebekler için özel olarak tasarlanmış küçük başlı ve oldukça yumuşak diş fırçaları ve su ile veya fluoridsiz bebek diş macunu ile bebeklerinizin dişlerini temizleyebilirsiniz. Bebeklerin dişleri ideal olarak günde iki kez fırçalanması gerekiyorsa da günde en az bir kere akşamları uyumadan önce mutlaka bebeğinizin dişlerini fırçalayın.

Bebeğim dişlerini fırçalarken çok ağlıyor, ne yapmalıyım?
Bebeklerin dişleri fırçalanırken ağlaması normaldir. Bebekler ayrıca altları değiştirilirken, banyo yaptırılırken, giydirilirken de ağlarlar. Öncelikle sakin olun. Çocuğunuzun ağız bakımını en iyi şekilde yapmaya devam edin, yarıda kesmeyin. Bu bakım ancak sizin sayenizde amacına ulaşacaktır. Zamanla bebeğiniz sizin ona gösterdiğiniz ilgi ve bakımı anlayacak ve dişlerini fırçalamanızı kendisi isteyecektir.

Süt dişleri gerçekten önemli midir?
Evet, bir kaç nedenden ötürü süt dişleri önemlidir. Süt dişleri, konuşmanın düzgün olması ve fonksiyon yani çiğnemenin kolaylıkla yapılmasını sağlamanın yanı sıra sürme zamanı geldiğinde daimi dişler için de rehber görevi görürler. Ayrıca sağlıklı gülüşlere sahip olan çocuklarda kendine güven duygusu da gelişmiş olur.

Parmak veya emzik emme çocukların dişlerine zarar verir mi?
Parmak veya emzik emme, biberon kullanma gibi alışkanlıklar özellikle uzun süre devam edilirse probleme sebep olur. Çoğu zaman çocuklar bu tip alışkanlıklarını kendi kendilerine bırakırlar. Bazen de parmak emme alışkanlığı daimi dişlerin sürmesine dek sürdürülebilir. O zaman pedodontist tarafından alışkanlık kırıcı aparey önerilir.

Bebekleri biberon çürüğünden nasıl koruyabilirsiniz?
Özellikle akşamları uyurken biberonlarının içine sudan başka bir şey koymayarak, diş fırçalama ve diş ipi uygulaması ile bebeklerin dişlerini temizleyerek, düzenli olarak pedodontiste götürülmesi suretiyle diş ve ağız sağlığını kontrol ettirerek bebeklerinizi biberon çürüğünden koruyabilirsiniz.

Çocuklar hangi sıklıkla pedodontist tarafından görülmelidir?
Çocuklar, diş çürüğü ve diğer dental problemlerin önlenmesi amacıyla rutin olarak altı ayda bir muayene olmalıdırlar.Bununla birlikte, pedodontist her çocuğa farklı ağız ve diş sağlığı programı uygulayarak, onların ne zaman ve hangi sıklıkla kontrole gelmesi
gerektiğini belirtecektir.

Çocuklar diş macunu ne zaman kullanmaya başlamalıdırlar ve miktarı ne kadar olmalıdır?
Çocuklar diş macunu ile 2-3 yaşları civarında tanıştırılmalıdır. Bu yaşlardan önce çocukların dişleri su ve diş fırçası kullanarak temizlenmelidir. Diş macunu kullanılmaya başlandığı zaman özellikle çocuklar için üretilenler tercih edilmeli ve çok az miktarda (Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi bu miktarı küçük bir bezelye tanesi büyüklüğü olarak tarif etmektedir.) kullanılmalıdır. Çocukların dişleri fırçalanırken, diş macununu tükürmeye teşvik edilmeli, yutmasına izin verilmemelidir.

Çocukların beslenme alışkanlığını diş sağlığını korumak açısından nasıl düzenleyebilirsiniz?
Çocuklarınızın; meyve, sebze, ekmek, kahvaltı gevreği, süt ve süt ürünleri, et, balık ve yumurta içeren dengeli beslenme alışkanlığı edindiğinden emin olun. Şeker ve nişastalı besinlerin tüketimini sınırlamak çocuklarınızın dişlerini çürükten korumanıza yardımcı olacaktır.

Pit ve fissür örtücüler (fissür sealant) ne demektir? Dişlere faydası nedir?
Dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılara pit ve fissür adı verilir. Bu anatomik oluşumlar dar, ince ve derin yapılarından dolayı çoğunlukla diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerdir. Etkili temizlenememelerinden dolayı bakterilerin de etkisi ile dişlerin bu bölgelerinde kolaylıkla çürük başlar. Pit ve fissür örtücüler, akıcı kıvamda dolgu malzemeleri olup bu bölgeleri kapatırlar ve dolayısı ile dişler çürükten korunmuş olur.

Anne-babalar çocuklarını diş çürüğünden nasıl koruyabilirler?
Anne-babalar çocuklarını, ilk süt dişlerinin sürmesi ile birlikte periyodik olarak pedodontiste kontrole götürmeleri gerekir. Böylelikle pedodontist her çocuğa diş fırçalama, diş ipi kullanma, ve diğer tedavilerle ilgili olarak spesifik bir program önerir ve bu programı ebeveynlere ayrıntılı olarak anlatır. Onlarla bu programı çocuklarına tatbik etmeleri konusunda işbirliği kurar. Böylece evde uygulanan bakım, periyodik kontroller, atıştırma tarzı yiyeceklerin sınırlı tüketilmesi ve dengeli beslenme ile anne-babalar çocuklarına hayatları boyunca yararlanacakları sağlıklı alışkanlıklar kazandırmış olurlar.

Spor karşılaşmaları sırasında çocukların dişlerini nasıl koruyabilirsiniz?
Yumuşak plastikten yapılan ağız koruyucuları çocukların dişlerini, dudaklarını, yanaklarını ve dişetlerini sporla ilgili yaralanmalardan korumak için kullanılabilir. Her çocuk için özel olarak pedodontist tarafından tasarlanan ağız koruyucuları, çocukların dişlerini, yüzünü hatta kafalarını ciddi travmalara karşı koruyacaktır.