Botox Uygulaması

Botox, Clostridium Botilunum adında bir bakterinin endotoksinidir. İşinde yetkin ve ehil kişiler tarafından uygun doz ve sıklıkta uygulandığında güvenilirdir.

Diş hekimliğinin yetkinlik alanı alt yüz ve oral kavite olduğu için botox kullanım alanı bu bölge ile sınırlıdır. Sıklıkla diş sıkma problemi hastalarının sıkıntılarını çözmek için sadece botox ya da çene eklemini koruyucu apareyler ile birlikte botox kullanırız.

Diş hekimliğini ilgilendiren bir diğer kullanım alanı ise konuşurken ya da gülerken üst dudağın yukarı yöndeki fazla hareketidir. Eğer üst dudağı yukarı kaldıran kaslar fazla çalışıyorsa bu hareket botox ile kontrol altına alınır, dolayısıyla gülerken diş etleri daha az görünür ve estetik korunmuş olur.

Bazen de gülerken ve konuşurken dudak kasları asimetrik olarak dudağı kaldırır ve asimetrik gülüş oluşur. Bu sorunu da yine botox uygulaması ile kolayca çözülür.

Botox, uygulanan günden 3 tam gün sonra maksimum etkinliğine ulaşır ve ilk kontrol randevusu da bu gün olmalıdır. Bunu takip eden kontrol randevuları 1 hafta, 1 ay, 3 ay ve 6 ay şeklinde planlanmalıdır. Hekim kontrol randevularında gerek var ise ilave dozlar ile kasları gerekli kuvvette tutar ki tekrar aynı sorun oluşmasın.

Open chat